Mermercileri anlaşmazlığı karakolluk oldu: Ocağı basıp makineleri götürdüler!

Savcılık soruşturma dosyasına göre ‘darp’, ‘tehdit’ ve ‘yağma’ olaylarının yaşandığı bir dizi olayın odağında Afyon’da kurulu ve 6 ortaklı Sandıklı Mermer AŞ yer alıyor. Soruşturma dosyasına göre, anılan şirkete, finansman desteği sağlaması için Antalya Alanya’da inşaat işi yapan Yusuf Ziya Bedir ile bir takım görüşmeler yapıldı. Bir süre sonra, Bedir’in getirdiği çekler şirket için kullanıldı.


Darp edilen Sandıklı Mermer’in ortaklaırndan İsmail Esen, rapor aldı.

Bu süreçte, Sandıklı Mermer’in ortaklarından Orhan Uygar ile Yusuf Ziya Bedir arasında, Uygar’ın sahibi olduğu Karatay Yatırım Mühendislik şirketine ilişkin de görüşmeler yapıldı. Bu şirket geçen yıl Yusuf Ziya Bedir’in akrabası Yener Satık’a devredildi.

ALACAK-VERECEK KRİZİ ORTAYA ÇIKTI
Ancak bir süre sonra taraflar arasında husumet baş gösterdi. Yusuf Ziya Bedir ile Orhan Uygar arasında alacak-verecek tartışması başladı. Geçen 27 Mart günü, Sandıklı Mermer’in ortakları Orhan Uygar ile İsmail Esen, makinelerini almak üzere gittikleri elektrikçide Yusuf Ziya Bedir ve Yener Satık ile karşılaştı.


Maden ocağındaki tüm makineler, iki TIR’la taşındı.

‘OCAĞI DEVREDİN YOKSA SİZİ ÖLDÜRÜRÜZ’
İsmail Esen anılan yerde yaşananları ifadesinde “Yener Satık ve Yusuf Ziya Bedir bize hitaben ‘o…u çocukları sizi öldüreceğiz’ diyerek küfretti” sözleri ile anlattı. Esen ifadesinin devamında Yener Satık’ın kendisi ve Uygar’ı darp etmeye başladığını anlattı. Esen “Yener Satık ve Yusuf Ziya Bedir ‘Ocağı ve makineleri bize devredin. Bu konu buradan kapansın. Yoksa Ağrı’dan adam getirtip sizi öldüreceğiz’ dediler. Olay anında Yener Satık’ın belinde tabanca olduğunu gördüm” ifadelerini kullandı.

Olay sonrası darp raporu alan İsmail Esen ve Orhan Uygar, karakola giderek şikâyetçi oldu. İkili, can güvenliklerinin olmadığını belirterek kendilerini darp eden iki kişiye karşı koruma kararı aldı.


Götürülen makine ve ekipmanların değeri 50 milyon TL olarak hesaplanıyor.

OCAĞIN TAMAMINI BOŞALTIILAR
Bu olaydan 4 gün sonra ise, dikkat çeken bir diğer olay daha yaşandı. Yerel seçimlerin yapıldığı 31 Mart günü, Sandıklı Mermer AŞ’ye getirtilen 2 TIR’a, ocaktaki makinelerim tamamı yüklenerek götürüldü. Bu esnada, içinde makine bulunan H. A.’ya ait kamyon da bu kişiler tarafından götürüldü. Söz konusu kamyon bir süre sonra, içindeki makinler alınmış halde başka bir yerde terk edilmiş halde bulundu.

‘ÖLÜM TEHDİDİ ALIYORUZ’
Konu ile ilgili telefonla ulaştığımı Orhan Uygar, “Birlikte iş yapalım diye yola çıktık. Başımıza gelmeyen kalmadı. Benim kendime ait olan Karatay Yatırım’da 50 milyon liralık malım gitti. Mermer ocağında da yine bir o kadarlık malımız yağmalandı. Götürülen malların değeri 50 milyon liradan fazla. Mal gitti şimdi can güvenliğimiz de yok. Ben de ortağım da halen ölüm tehdidi alıyoruz” dedi.


Yener Satık (solda) ile Yusuf Ziya Bedir’e yönelik suç duyurusunda bulunuldu.

‘BU KİŞİLER BENİ DOLANDIRDI’
Suçlamaların odağındaki Yusuf Ziya Bedir ise “Bu kişiler beni dolandırdı. Ben de ocaktaki malları aldım. Toplam zararım 130 milyon TL. Evet bir darp olayı olmuş. İsmail Esen ve Orhan Uygar, Yener Satık’a saldırınca o da, bu iki kişiyi darp etmiş. Ben o an orada değildim. Benim için mafya diyorlar… Ama ben dolandırıcı değilim” diye konuştu. Kimseyi ölümle tehdit etmediğini belirten Bedir, bu kişilerin kendisini dolandırdıklarına dair savcılığa suç duyurusunda bulunduğunu belirtti. Bedir, anılan savcılık evrağı ile ilgili bir evrak paylaşmadı.

Bu arada Antalya’da yaşayan esnaf Ö. A. T.’nin de Yusuf Ziya Bedir ile benzer bir sorunu yaşadığı anlaşıldı. Halktv.com.tr’nin ulaştığı Ö. A. T. de bu kişi tarafından dolandırıldığını kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir